HDT-4500-48"-BLACK-5 PCS
Manufacturer:
3M
Part Number:
HDT-4500-48"-BLACK-5 PCS
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 4 1/2" BLACK 1=1PC
In Stock:
14
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Inner Diameter - Recovered :
1.500" (38.10mm)
Inner Diameter - Supplied :
4.500" (114.30mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.170" (4.32mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
121°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)