HDT-2000-48A
Manufacturer:
3M
Part Number:
HDT-2000-48A
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 2" X 4' BLACK
In Stock:
18
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Flame Retardant
Inner Diameter - Recovered :
0.650" (16.51mm)
Inner Diameter - Supplied :
2.000" (50.80mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.170" (4.32mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
121°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)