FP301-4-48"-BLACK-12 PCS
Manufacturer:
3M
Part Number:
FP301-4-48"-BLACK-12 PCS
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 4"X4' BLK 1=1PC 48"
In Stock:
23
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Flame Retardant, Solvent Resistant
Inner Diameter - Recovered :
2.000" (50.80mm)
Inner Diameter - Supplied :
4.000" (101.60mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.055" (1.40mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
100°C
Shrinkage Ratio :
2 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)