MDT-1300-48"-BLACK-20 PCS
Manufacturer:
3M
Part Number:
MDT-1300-48"-BLACK-20 PCS
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 1.3" BLACK 1=1PC
In Stock:
71
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Inner Diameter - Recovered :
0.430" (10.92mm)
Inner Diameter - Supplied :
1.300" (33.02mm)
Length :
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.100" (2.54mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
121°C
Shrinkage Ratio :
3 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)