EPS-400-.350-48-BLACK-BUL
Manufacturer:
3M
Part Number:
EPS-400-.350-48-BLACK-BUL
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 0.35" X 4' BLACK
In Stock:
72
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Black
Features :
Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.080" (2.03mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.350" (8.89mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO), Irradiated
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.038" (0.97mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
121°C
Shrinkage Ratio :
4 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)