SAK-XC2234L20F66LRAAKXUMA1
Part Number:
SAK-XC2234L20F66LRAAKXUMA1
Description:
16 BIT C166 MICROXC2200 FAMILY (
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 19x12b
Number of I/O :
48
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
160KB (160K x 8)
RAM Size :
10K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-64-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V