XMC4800-F144K2048AAXQMA1
Part Number:
XMC4800-F144K2048AAXQMA1
Description:
32-BIT MCU XMC4000 ARM CORTEX-M4
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, LINbus, MMC/SD, SPI, UART/USART, USB OTG, USIC
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 32x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
119
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, LED, POR, Touch-Sense, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2MB (2M x 8)
RAM Size :
352K x 8
Speed :
144MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-24
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3.13V ~ 3.63V