SAK-TC1796-256F150E BE
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
SAK-TC1796-256F150E BE
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 416BGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, EBI/EMI, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 44x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
123
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
416-BGA
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2MB (2M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256K x 8
Speed :
150MHz
Supplier Device Package :
PG-BGA-416
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V