SAK-XC2361E136F128LAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
SAK-XC2361E136F128LAAKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
16-BIT C166 MCU - XC2300 FAMILY
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 16x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
75
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1.06MB (1.06M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
98K x 8
Speed :
128MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V