SAF-XC2268M-56F66LAA
Part Number:
SAF-XC2268M-56F66LAA
Description:
16-BIT C166 MMC - XC2200 FAMILY
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 4x10b
Number of I/O :
76
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
448KB (448K x 8)
RAM Size :
50K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V