SAKXC2388E136F128LAAKXUMA1
Part Number:
SAKXC2388E136F128LAAKXUMA1
Description:
16-BIT C166 MCU - XC2300 FAMILY
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x12b
Number of I/O :
118
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
1.06MB (1.06M x 8)
RAM Size :
90K x 8
Speed :
128MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V