CY8C27443-24PXI
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
CY8C27443-24PXI
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
M8C
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.25V