MCF54452VP266
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MCF54452VP266
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 360BGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Core Processor :
Coldfire V4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
132
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
360-BBGA
Peripherals :
DMA, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
32K x 8
Speed :
266MHz
Supplier Device Package :
360-BGA (23x23)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.35V ~ 3.6V