LPC1830FET180,551
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
LPC1830FET180,551
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 180TFBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SD, SPI, SSI, SSP, UART/USART, USB, USB OTG
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
118
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
180-TFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
200K x 8
Speed :
180MHz
Supplier Device Package :
180-TFBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V ~ 3.6V