STM32L152ZDT6
Part Number:
STM32L152ZDT6
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 144LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converters :
A/D 40x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :
12K x 8
Number of I/O :
115
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
RAM Size :
48K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V