MCF54418CMJ250
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MCF54418CMJ250
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
1-Wire®, CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SmartCard, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Core Processor :
Coldfire V4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
87
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
256-LBGA
Peripherals :
DMA, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
64K x 8
Speed :
250MHz
Supplier Device Package :
256-MAPBGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.14V ~ 1.32V