PIC32MX130F064DT-50I/PT
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC32MX130F064DT-50I/PT
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Core Processor :
MIPS32® M4K™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 13x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V ~ 3.6V