PIC18F86K90T-I/PT
Part Number:
PIC18F86K90T-I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80TQFP
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
69
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
80-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
80-TQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V