PIC18LF47K42-I/MV
Part Number:
PIC18LF47K42-I/MV
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 40UQFN
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 35x12b; D/A 1x5b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB (64K x 16)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V