PIC18F14Q41T-I/SS
Part Number:
PIC18F14Q41T-I/SS
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 17x12b; D/A 2x8b
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
18
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
1K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V