SRFR-2.9/1.7-8-SP
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
Part Number:
SRFR-2.9/1.7-8-SP
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 0.114" GRAY METER
In Stock:
144
Manufacturer :
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Gray
Features :
Flame Retardant
Inner Diameter - Recovered :
0.066" (1.68mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.114" (2.90mm)
Length :
Enter Number of Meters in Order Quantity
Material :
Silicone Rubber
Operating Temperature :
-75°C ~ 200°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.039" (0.99mm)
Shelf Life :
Shrink Temperature :
135°C