ATMEGA88P-20AU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATMEGA88P-20AU
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
In Stock:
250
Manufacturer :
Microchip Technology
Data Converters :
A/D 8x10b
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-TQFP
Product Status :
Active
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
32-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V