ATTINY45-20XU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY45-20XU
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8TSSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
USI
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4KB (2K x 16)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V