PIC18F06Q41-I/SL
Part Number:
PIC18F06Q41-I/SL
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 14SOIC
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 2x8b
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V