AT91R40008-66AU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT91R40008-66AU
Category:
Microcontrollers
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, UART/USART
Core Processor :
ARM7®
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
256K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 1.95V