PIC18LF27K40T-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC18LF27K40T-I/ML
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
1K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
128KB (64K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
3.6K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V