ATTINY2313-20SUR
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY2313-20SUR
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
SPI, UART/USART
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
18
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V