D12363VTE33V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
D12363VTE33V
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 120TQFP
In Stock:
461
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SCI, SmartCard, UART/USART
Core Processor :
H8S/2000
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 10x10b SAR; D/A 2x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
83
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
120-TQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
16K x 8
Speed :
33MHz
Supplier Device Package :
120-TQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V