MSP430FR2512IPW16
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
MSP430FR2512IPW16
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 7.5KB FRAM 16TSSOP
In Stock:
450
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
MSP430 CPU16
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 5x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
11
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7.5KB (7.5K x 8)
Program Memory Type :
FRAM
RAM Size :
2K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
16-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V