MSP430G2112IRSA16T
Part Number:
MSP430G2112IRSA16T
Description:
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
In Stock:
750
Connectivity :
I²C, SPI, USI
Number of I/O :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
1KB (1K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V