LPC54018J4MET180E
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
LPC54018J4MET180E
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 180TFBGA
In Stock:
100
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, MMC/SD/SDIO, SmartCard, SPI, SPIFI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 12x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
137
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
180-TFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
4MB (4M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
360K x 8
Speed :
180MHz
Supplier Device Package :
180-TFBGA (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 3.6V