EFM8BB22F16G-C-QFN28
Manufacturer:
Silicon Labs
Part Number:
EFM8BB22F16G-C-QFN28
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
In Stock:
27
Manufacturer :
Silicon Labs
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SMBus, SPI, UART/USART
Core Processor :
CIP-51 8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 20x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-WFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2.25K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V ~ 3.6V