FP301-1/16-48"-GREEN-250 PCS
Manufacturer:
3M
Part Number:
FP301-1/16-48"-GREEN-250 PCS
Category:
Heat Shrink Tubing
Description:
HEATSHRINK 1/16" X 4' GRN 1=1PC
In Stock:
580
Manufacturer :
3M
Category :
Heat Shrink Tubing
Color :
Green
Features :
Flame Retardant, Solvent Resistant, Split Resistant
Inner Diameter - Recovered :
0.031" (0.79mm)
Inner Diameter - Supplied :
0.063" (1.60mm)
Length :
4.00' (1.22m)
Material :
Polyolefin (PO)
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Product Status :
Active
Recovered Wall Thickness :
0.017" (0.43mm)
Shelf Life :
120 Months
Shrink Temperature :
100°C
Shrinkage Ratio :
2 to 1
Storage/Refrigeration Temperature :
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)