PIC18F05Q41-I/SL
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC18F05Q41-I/SL
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 14SOIC
In Stock:
237
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 11x12b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
14-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V