PIC16C66-20I/SP
Part Number:
PIC16C66-20I/SP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
In Stock:
65
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
14KB (8K x 14)
RAM Size :
368 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 6V