ATTINY25V-10SSU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY25V-10SSU
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
In Stock:
70
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
USI
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
2KB (1K x 16)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
10MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V