FT1161128F66HLAAXP
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
FT1161128F66HLAAXP
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
In Stock:
196
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 36x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
81
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
48K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V