AT89S4051-24SU
Part Number:
AT89S4051-24SU
Description:
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC
In Stock:
695
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
15
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM
Product Status :
Last Time Buy
Program Memory Size :
4KB (4K x 8)
RAM Size :
256 x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V