AT89LP214-20XU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT89LP214-20XU
Description:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14TSSOP
In Stock:
265
Manufacturer :
Microchip Technology
Connectivity :
SPI, UART/USART
Number of I/O :
12
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2KB (2K x 8)
RAM Size :
128 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.5V