XMC7100D-F176K4160AA
Part Number:
XMC7100D-F176K4160AA
Description:
IC MCU 32BT 4.063MB FLSH 176QFP
In Stock:
350
Connectivity :
CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Core Size :
32-Bit Dual-Core
Data Converters :
A/D 64x12b SAR
EEPROM Size :
256K x 8
Number of I/O :
148
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
176-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Program Memory Size :
4.063MB (4.063M x 8)
RAM Size :
768K x 8
Speed :
100MHz, 250MHz
Supplier Device Package :
176-TEQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V