STM32L071CBT3
Part Number:
STM32L071CBT3
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 13x12b
EEPROM Size :
6K x 8
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
48-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
20K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.65V ~ 3.6V