PIC32CM2532LE00048-I/U5B
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC32CM2532LE00048-I/U5B
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 48VQFN
In Stock:
384
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
ARM® Cortex®-M23
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 14x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
16K x 8
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O :
34
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
512KB (256K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
32K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
48-VQFN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.62V ~ 3.63V