PIC16C63A-20I/SP
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC16C63A-20I/SP
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
In Stock:
120
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
Program Memory Type :
OTP
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V