PIC18F26Q71-E/STX
Part Number:
PIC18F26Q71-E/STX
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28VQFN
In Stock:
445
Connectivity :
FIFO, I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 24x12b SAR; D/A 2x8b, 1x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
26
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External, Internal
Package / Case :
28-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
4K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V