LPC11E36FHN33/501E
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
LPC11E36FHN33/501E
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 32VQFN
In Stock:
160
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
28
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
96KB (96K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V