PIC16C65B-20I/P
Part Number:
PIC16C65B-20I/P
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
In Stock:
140
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB (4K x 14)
RAM Size :
192 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V ~ 5.5V