PIC18F65K90-I/MR
Part Number:
PIC18F65K90-I/MR
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64VQFN
In Stock:
200
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
53
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
64-VQFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 5.5V