AT90USB162-16MU
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
AT90USB162-16MU
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, PS/2, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
AVR
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
512 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
22
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
32-VQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V