PIC24FJ32GA102-I/ML
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC24FJ32GA102-I/ML
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 10x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
21
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (11K x 24)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V