PIC32MM0128GPM036-I/MV
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC32MM0128GPM036-I/MV
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 40UQFN
In Stock:
303
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Core Processor :
MIPS32® microAptiv™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 15x10/12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
27
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V ~ 3.6V